19.00h - NOVI SAD PRESENTS SELECTION

Handmade, d. Mina Cvetinović (2020, Serbia, 6’)
Diši, d. Ivana Pejak (2020, Serbia, 6’)
Mlada krv, d. Aleksa Pantić, (2019, Serbia, 19’)
Kod SNP-a, d. Mateja Đedović (2019, Serbia, 16’)
Village DNA, d. Drago Latinović, Milanko Stupar – Ćupe (2020, Serbia, 13’)
Poslednja Želja, d. Sonja Rakić (2020, Serbia, 16’)
Štap, d. Luka Miličković (2020, Serbia, 10’)

18.00h - DOKUFRONT SELECTION

Ognjilo, d. Vladimir Perović (2020, Montenegro, 22’)
Bleja, d. Ivan Murgić, (2019, Serbia, 12’)
Hooked On, d. Nikola Polić (2020, Serbia, 25’)
Porvenir, d. Renata Poljak (2020, Croatia, 12’)
A sad se spušta veče, d. Maja Novaković (2019, Serbia, 28’)

20.00h - SERBIA /REGION SELECTION

Ќе му се јавам на татко ти, d. Leon Ristov (2020, North Macedonia, 12’)
Druker, d. Rino Barbir (2019, Croatia, 19’)
Šum, d. Anđelko Beroš (2020, Serbia, 9’)
Mreža, d. Nataša Glišović (2020, Serbia, 4’)
Nisam ovdje, d. Sara Radusinović (2019, Bosnia and Herzegovina, 21’)
Glina za golubove, d. Živa Stanojević (2020, Serbia, 6’)
Poslednja slika o ocu, d. Stefan Đorđević (2019, Serbia, 20’)

22.00h - INTERNATIONAL SELECTION

Bills Included, d. Javier Macipe (2019, Spain, 19’)
Awkward, d. Nata Metlukh (2020, USA, 4’)
Father - time, d. Martin Iliev (2019, Bulgaria, 12’)
Snow Shelter, d. Robertas Nevecka (2020, Lithuania, 16’)
Inner Self, d. Mohammad Hormozi (2019, Iran, 15’)
Horrorscope, d. Pol Diggler (2019, Spain, 5’)
Silence, d. Tristan Heanue (2019, Ireland, 13’)
Circus Movements, d. Lukas Berger, Mario Gajo de Carvalho (2019, Austria, Ethiopia, Germany, Portugal 15’)

18.00h - DOKUFRONT SELECTION

Why Kill Them?, d. Ludovic Bonleux (2019, Meksiko, 12’)
Cosmonauts, d. Danila Gulin (2020, Russian Federation, 12’)
Cracking Sound, d. Hanna Kaihlanen (2019, Finland, 11’)
Helsinki 79, d. Pablo Fontenla (2019, Spain, 20’)
Playback, d. Agustina Comedi (2019, Argentina, 14’)
The Universe According to Dan Buckley, d. Roberto Santaguida (2019, Canada, 10’)

20.00h - SERBIA/REGION SELECTION

Šerbet, d. Nikola Stojanović (2019, Serbia, 19’)
Liliana, d. Milanka Fabjančić, (2019, Slovenia, 7’)
Zoka i potočić, d. Igor Jelinović (2019, Croatia, 12’)
Kada sam kod kuće, d. Ivana Todorović (2020, Serbia, 16’)
Divljač, d. Bojana Babić, (2020, Serbia, 16’)
Gomila materijala, d. Sajra Subašić (2019, Bosnia and Herzegovina, 7’)
Neko treći, d. Milorad Milatović (2020, Montenegro, 15’)

22.00h - INTERNATIONAL SELECTION

High Dating, d. Jules Zingg (2019, France, 15’)
Sad Beauty, d. Arjan Brentjes (2020, Netherlands, 10’)
I’m Listening, d. Katja Korhonen (2019, Finland, 12’)
Black Sun, d. Arda Çiltepe (2019, Turkey, 20’)
Tremendous Cream, d. Alexei Dmitriev (2020, Russian Federation, 4’)
Anna, d. Dekel Berenson (2019, United Kingdom, 15’)
Transparent, the world is. , d. Yuri Muraoka (2019, Japan, 7’)
Killing Small Animals, d. Marcus Svanberg (2020, Sweden, 11’)

11.00h - FRONT FOR CHILDREN

Florigami, d. Iva Ćirić (2019, Serbia, 6’)
Escape Velocity, d. Tamás Rebák (2019, Hungary, 8’)
Heat Wave, d. Fokion Xenos (2019, Greece, 7’)
Felt Love, d. Arlene Bongco (2020, USA, 7’)
Jež Bodljikavko, d. Tihoni Brčić (2020, Croatia, 7’)
Chop Chop, d. Tsang Yuk Lui (2019, Hong Kong, 4’)
Long Way Down, d. Brandon Lopez (2020, USA, 2’)
Toc, d. Aitor Herrero (2019, Spain, 5’)
The Boy and The Owl, d. Mário Gajo de Carvalho (2019, Portugal, 12’)

19.00h - SERBIA/REGION SELECTION

Potop, d. Kristijan Krajnčan (2019, Slovenia, 15’)
Južno voće, d. Josip Lukić (2019, Croatia, 20’)
Veza, d. Miljana Tešović, (2020, Serbia, 7’)
Zmija, d. Andrej Volkašin (2020, North Macedonia, 20’)
Groblje slonova, d. Filip Mojzeš (2019, Croatia, 13’)
Matura, d. Gvozden Ilić (2019, Serbia, 20’)

21.00h - INTERNATIONAL SELECTION

All that's left, d. Salvaire Hugo (2019, Belgium, 24')
Washing Machine, d. Alexandra Májová (2020, Czech Republic, 5’)
A Swimming Lesson From Dad, d. Biró Melinda Ildikó (2020, Hungary, 14’)
An Exceptional Day, d. Cedrick Spinassou (2019, France, 4’)
Madrid 2120, d. José Luis Quirós, Paco Sáez (2019, Spain, 7’)
Studies at Huningue / Basel or the tree to sleep, d. Lutz P. Kayser(2019, Germany, 11’)
The Ice Cubes, d. Sara Dufossé (2019, Belgium, 10’)
Exit, d. Ivan Basov (2020, Russian Federation, 21’)

23.00h - ANNOUNCEMENT OF THE AWARD WINNERS